Reporty

Festival Rock for People 2009: Hradec Králové 4. - 6.7.2009

9. srpna 2009 v 18:09 | Mr.Antidisco
Shlédla jsem:
1. den: Chico/pol/,The Inspector Cluso/fr/,Visací Zámek, Plexis - oslava 25 let,Znouzectnost,Cocotte Minute, Vypsaná fiXa I. - Fenomén, STATIC-X /usa/, Xavier Baumaxa a Hněddé smyčce
2.den: Fancy /fr/, Krausberry,Polemic,Therapy?/irl/,Blue Effect,Vypsaná fiXa II. - Bestiálně štastní,SKA-P
3.den: Vypsaná fiXa III. - Brutální všechno, Gogol Bordello/usa/, Placebo/gbr/Do hradce jsme dorazili při začátku vystoupení Visáčů, COOL stage stan byl zcela přeplněn a tak jsme si mohli vyslechnout jen z povzdálí Známku punku a tuším ještě Pitomou.. Dál jsem nerozuměla, řev již dost přiopilých punkáčů poněkud rušil.

Absolvovali jsme pak uječený a přiškrceně histerický výstup polských Chico a nedalo nám se nepodívat na kapelku nebo spíše duo francouzského The Inspector Cluso. Tahle dvojička dokázala lidi navnadit víc než výše zmínění Chico. Byli důkazem toho, že na pódiu nemusí být figur jak na orloji a předvedli vtipnou show. Bubeník neuneevně mlátil do bicích, kytarista měl vcelku pohodový hlas, prokládal písničky pozdravama pro Jacksona ("Fuck you, Michael Jackson!") a podobně. Znouzectnost jsme pozorovali opět z povzdálí, nemělo smysl se ani cpát k hrazení, když nikdo z nás od nich neznal téměř žádnej song a tak jsme počkali na Plexis - punkové legendy. Šílené punkové osazenstvo rozjelo pogo hned od začátku a tak moje conversky velmi zaplakaly pod nánosem jílovitého bahna, to však neměnilo nic na skvělém zážitku.. To nejlepší ale mělo ještě přijít. Opustili jsme šílící kotel Plexis a přesunuli se na protilehlé pódium k hrazení, hned před Márdiho z Vypsaný fiXy. Hráli jako první všechny písně z Fenoménu.. U Ruzyně zpíval úplně každej, zase se začalo pogovat a já tiše proklínala to tvrdé hrazení. Sekuriťáci se připitoměle šklebili a já si odnesla pár pěkných modřin. Po fiXe jsme zmoženi navštívili stánek s pivkem a zaskočili na Cocotte Minute.
Celá kapela nastoupila ve svém Sado Disco ohozu, ze kterého jsem viděla jen útržky, díky mé trpasličí výšce. Následoval dialog s fanoušky: "Chcete disco?" "Ne" "Chcete sado?" "Ano" "A chcete Sado Disco?!" "Jooo!". Vyydrželi jsme asi dvě písně a opustili kotel, vyčkávajíc Static-X. Šoupli je do stanu, hned naproti Cocottům. Přišlo mi to absolutně nesmyslné, když Divokej Bill dostal hodinu a půl a venkovní, ještě ke všemu největší stage a Statici skončili v zasmraděný Filter stagi. Co naplat, když už jsou tady.. Lidi už stáli až ven a tak mi připadalo nemožné obstarat si nějaký solidní výhled. Kupodivu jsme se prodrali do třetí řady vlevo naproti basákovi. Celé show předcházelo nechutně dlouhé ladění, při kterém neúnavně do mikrofonu hučela jakási podivná ženština. Lidi si jí fotili a vypískávali jí s pokřikem Static! Static!
Konečně došla kapela a nakonec Wayne. Začalo to nějakou novinku z Cultu,ale teď si nemůžu vzpomenout co to bylo.. (tuším Tera fied) a pak Cannibal a další pecky. Dav byl šílenej, přišli i ti ožralci co byli nametení už na Plexis (zůstávali permanentně v jedný stagi, jak nám později došlo). Nastalo peklo, lidi mě zašlapávali, dostali jsme se doprostřed kotle, kde se nedalo dýchat. Hudba se nedala téměř vnímat, proklínali jsme ty debilní manažery, že nás zavřeli do tohohle očistce. Vypotáceli jsme se ani né v půli, vytočení a žízniví. Skončili jsme na zemi u Nescafé a přemýšleli zda zajít z recese na Xaviera. Zašli jsme a nelitovali. Takovej potlesk snad neměla ani fiXa.. Rosička absolutně vedla, Xavierovy kecy o tom, že si orchestr Hněddé smyčce šel někam umotat špeka nebo absolutní hit "Chtěl snowboard ale dostal kombajn" nás připravovala o všechny zbytky sil.

Druhý den jsme se pekli na kopečku u stage kde hráli Fancy (chytrá příručka hlásila jakési travesti hošíky, tak proč ne, že?), vcelku fešný hard rock - ne nebijte mě, neumím škatulkovat - tak jsme si poslechli a šli se usadit na Polemic, poté jsme se přesunuli na Therapy?, což bylo vcelku pěkné poslouchání.
Opět jsme doputovali do našeho oblíbeného COOL stage a tam očekávali další legendu - Blue Effect. Bylo už zaplněno až do půlky ke zvukařům a tak jsme čekali u hrazení na další porci fiXy. Když hráli Sluneční hrob, nešlo nezazpívat si. Myslím, že i Mejla a Mardi z fiXy poslouchali, každopádně potom začali ladit a zanedlouho potom se rozjelo další album - Bestiálně šťastní. Takové vedro se nedalo vydržet, Mardi se blaženě usmíval a kladl nám na srdce abychom byli Bestiálně šťastní a ptal se, zda nám je takový vedro jako jemu. Ke konci se mu přervala struna a tak tam rozšafně pózoval fotografům. Zazněla i Holka s lebkou z nadcházejícího alba Klenot. Byli jsme opravdu bestiálně šťastní, když jsme opouštěli stan a nejistým krokem jsme se přemístil pod otevřené nebe na Ska-P. Skvělý zážitek, jedinou píseň co jsem poznala byla Cannabis, ale stejně to stálo za to.
Třetího dne nás přepadla očekávaná únava a tak jsme strávili dopoledne couráním po Hradci. Když jsme se dobelhali zpět, nestačili jsme zabrat místo na fiXu, což nás velmi mrzelo. Místo bylo pouze u repráků, ale naše uši už si zažily své a tak jsme se pohodlně usadili opodál a alespoň si vklidu zazpívali. Brutální všechno nezklamalo, třeba 1982 měla skvělou atomsféru. FiXa je prostě jedinečná.
Zakoupili jsme vodu "Za hubičku" a usedli znaveni na násep naproti stagi kde měli zahrát Gogol Bordello. Neměla jsem o nich valné mínění ale příjemně překvapili. Zaznělo Start wearing purple a to mě donutilo si po příjezdu stáhnout nějaké to jejich album. Večer jsme to zakončili formací Placebo, moc si z toho nepamatuji a to ne vinou alkoholického zatmění, zkrátka pro to, že jsem sotva šla/žila/dýchala.
A to bude tak vše. Arctic monkeys jsme nenavštívili, tento žánr je mi poněkud cizí a nekamenujte mně za to, vím, byl to tahák celého festivalu. :-)

Autor: S@t666
Edit: Mr.Antidisco

Díky za vaše reporty, posílat je můžete na tento mail: czech-underground@seznam.cz

Festival Kunčice 2009: Kunčice nad Labem 27.6.2009

1. srpna 2009 v 11:32 | Mr.Antidisco
27. 6. se v Kunčicích nad Labem konal již 7. ročník hudebního festivalu! Kromě Kryštofa a jiných pro mě nezajímavých interpretů, zde vystoupili například X-CORE, Cocotte Minute, Alkehol a to byli hlavní taháky, kvůli kterým se podle mě vyplatilo zaplatit celkem rozumné vstupné: 290 Kč

Na místo konání přijíždíme okolo 18:00, čili máme ještě hodinu času na to, než se zde objeví skupina X-CORE! Hodinka času uběhla o něco rychleji u stánku s pivkem. Jen dopijeme poslední pivko a už se vydáváme na "54 Stage", kde už se připravuje celá stage na peklo jménem X-CORE. Ladění nástrojů ani moc dlouho netrvalo a peklo může začít! Bylo to vlastně poprvé, co jsem je měl možnost vidět a věděl jsem, že to bude dobré, ale že to bude tak hodně dobré, to jsem tedy nečekal! Skladby z poslední velmi vydařené desky "In Hell" mi přišli dvakrát rychleji zahrané než na samotném albu, vokály byly opravdu skvělé a samotná show jela v brutálním tempu. Kluci to neprodlužovali zbytečnými řečmi a házeli jednu píseň za druhou. V první části setlistu byli převážně novější věci, jako třeba , ,,Between Heaven and Earth", nebo ,,,In Hell" jako stejnojmenné už zmiňované album. V druhé polovině setlistu kluci zahráli i mojí oblíbenou píseň: klipovku "Respekt"! Potom následovali už dosti staré věci: "Fuck Off Nazi", myslím, že tam nechyběla ani píseň "Svědomí", prostě OLD-SCHOOL věci, které nemůžou chybět na žádném X-CORE vystoupení! Z koncertu jsem byl víc něž spokojen, a dokonce jsem dal fotku s basákem Georgem (viz. Fotka) …


Kotrafakt, který měl hrát hned po X-CORE nedorazil včas, čili organizátoři festivalu museli na poslední chvíli dostat na stage místo nich Cocotte Minute! Natěšení fanoušci, kteří vyčkávali u "54 Stage" na Kotrafakt museli se zklamáním odejít a počkat si až "Cocotti" skončí svůj "Sado Disco" výstup. Místo toho přišel snad ještě větší nával vyčkávající na jednu z nejžádanějších českých kapel! Tradiční bedny s SPZetkami "COCOTTE" "MINUTE", již byli na svém místě, Czenda spolu s Přemkem začínají ladit, přičemž Zellera už je vidět, jak za podiem popíjí pivko s klukama z X-CORU :-). Něco po deváté hodině zdraví Zellera a spol. solidní počet převážně skalních fanoušků Cocotte Minute. Hoši nešetřili písněmi z nejnovější desky, vlastně celý setlist tvořili převážně písně z alba Sado Disco: "Sorry", "1-2-3 vpřed!", "Nenávist", "Sado Disco" atd. Ikdyž nebyli zapomenuty ani písně, které ke "Cocottům" prostě patří: "Kopem", "Bastard", "Czeko" a samozřejmě závěrečná píseň "Měl bych tě sejmout". Zvuk sice mohl být o něco lepší, ale když jste v první řadě, tak ty nedostatky ani moc nevnímáte, protože ta "show", kterou "Cocotti" předvádí je opravdu dosti energická… Samotný propocený mistr Zeller se musel po každé písni posilnit točeným pivečkem. Při již zmiňované závěrečné písni "Měl bych tě sejmout" už jsem měl dost co dělat, abych to celé ve zdraví přežil, pod basákem Codanem se totiž udělal neskutečný kotel. Cocotte Minute musím tedy za celé jejich vystoupení jen a jen chválit! Pochvala patří nejen jim, ale i samotným fanouškům, kteří po celé vystoupení neúnavně zpívali a ukázali, že tato pražská partička tady má opravdu silnou fans základnu. Jednou větou: Cocotte Minute, nejlepší u nás!!!:)

Po vystoupení Cocotte Minute jsem ještě stihnul ulovit paličku od Pavloase (viz. fotka).

Během popíjení u stánku s pivem jsme potkali Czendu a Přemka a díky těmto dvou chlapkům jsem taky úplně zapomněl na výstup kapely SPS :-). Takže místo "paření" na SPS jsme dali řeč a pivko s těmito muzikanty…

Alkehol jsem si ale už ujít nenechal a celé vystoupení začínající ve dvě hodiny ráno jsem si poctivě odskákal a odzpíval. I přes nelichotivý čas sklidili veliké ovace. Páni muzikanti s ničím nepospíchali, poněvadž už po nich nikdo nehrál, takže se celý jejich výstup nesl v takovém klidném stylu. Alkehol zahrál to, co jsem si přál: "Trávičko zelená", "O chlastu", "Hospodo nalejvej". Tato skupina i přes nepříznivý čas přilákala dost lidí, kteří ještě dlouho po jejich výstupu vytleskákavali název kapely. Na větší hodnocení už jsem tou dobou neměl opravdu sílu, čili vám to bude muset postačit, každopádně taktéž dobrý výstup…

Festival "KUNČICE 2009" se podle mého názoru vydařil ikdyž chvíli poprchávalo, celé se to nakonec povedlo a kromě nějakých stížností od návštěvníků na SECURITY službu to byl vydařený víkend…

Festival Benátská Noc: Malá Skála 24.7.2009

30. července 2009 v 19:57 | Mr.Antidisco
24.7. - 26.7. se konal 17. ročník festivalu "Benátská Noc", což jsem si nemohl nechat ujít! To nejhlavnější co jsem potřeboval vidět a slyšet hrálo už v pátek a další den mi to moc časově nevycházelo (s jinou akcí), čili jsem měl tu čest poslechnout si hudbu pouze první den. Právě první den hrálo z mého pohledu to nejlepší! Kromě legend, jako Visací Zámek a metalový Debustrol tu zahráli například i mezi mladší generací populární The.Switch a spousta dalších zajímavých českých kapel!

Pátek:

Na festival jsem dorazil kolem půl páté, což byl nejvyšší čas najít, na které stage hraje už zmiňovaný Debustrol! Lístky zakoupeny a můžem jít hledat Kolinse a jeho "smečku". Když jsem to konečně našel, zrovna probíhalo ladění nástrojů. Pár minut po páté to konečně vypuklo: Přiběhl Kolins v už tradičním hokejovém dresu se třemi šestkami a kluci z Debustrolu rozbalili ten svůj masakr! V Setlistu nechyběli nesmrtelné písně jako napřílad "Svět co zatočí s tebou", "Údolí Hádu" atd. Chlapci ale nezapomněli ani na novější kousky a zahráli například píseň "Rwanda" z nového stejnojmenného alba. Vrcholem vystoupení byla tradiční Kolinsova motorová pila při písni "Masoterian". Celkový dojem z ozvučení a vystoupení této kapely jsem měl opravdu dobrý, Skull II za bicíma opravdu umí, basák Zed si vystoupení doslava užíval a o Trifidovi a Kolinsovi nemá cenu mluvit, prostě třída!!!

Po tomhle masakru a lahodném pivečku přišla na řadu skupina Harjel, která si svým počtem fanoušků zasloužila být na větší stage (než byla "Coca Cola Stage") klidně na "Black Stage", možná příště… Ačkoliv Harlej moc neposlouchám, tak mě překvapili jak zvukově, tak celé jejich vystoupení bylo opravdu solidní a hlavně se celé vystoupení neslo v suprové atmosféře…

Další na seznamu jsem měl zapsanou kapelu Alkehol, která taktéž nalákala nemalý dav alkoholiků. Za pětačtyřicet minut stihli zahrát na Coca Cola Stage jejich největší "hitovky":-) jako třeba mojí velice oblíbenou píseň "O chlastu", "Travičko zelená" a spousta dalších! Texty této kapely má v paměti vryt pomalu každý, čili nebyl žádný problém si pořádně zazpívat a zapařit s alkoholem v ruce :-)… Celá banda si taktéž vystoupení užívala, zvláště Tonda Rauer, který se každou chvíli nechal fotit se svou baskytarou, Ota Bereš měl zase před každou písní nějaký ten svůj komentář, kytarista Petr Kuneš sem tam něco zazpíval a bubeník Melmus se blýsknul, když odzpíval celou píseň "Skérujem se". Prostě výkon jak má být…

Ještě jedno pivko a konec chlastání, je tady liberecká sebranka Krucipüsk! Osobně považuji Krucipüsk za špičku ve svém oboru. Znovu mi nezbývá, než kladně hodnotit i "Krucpísek". Jediná vada na kráse mi přišel špatně ozvučený mikrofon Tomáše Hájíčka, který i přesto tento problém skvěle nažhavil všechny fanoušky. Celé vystoupení této kapely od začátku do konce byl opravdu kotel! Celá zastřešená "Wigwam Stage" se otřásala v základech z Hajíčkových ostrých textů a dobře naladěné basy. Kapela kromě známých a tradičně hraných písní jako "Druide" a spousta dalších, zahrála i nějaké kousky z připravované desky a podle toho co jsem slyšel, se máme opět na co těšit!!!

Po výstupu mého oblíbeného Krucpüsku následovala na té samé stage další moje oblíbená skupina: punková legenda Visací Zámek! Už při ladění všech nástrojů se člověk pobaví z těch jejich hlášek. Něco po desáté hodině konečně přišli všichni účinkující a rozjeli to, jak jinak než písní "Visací Zámek". Přímo pod panem Haubertem se tvořil pořádný punkový kotel jak má být. Všechno dokonale nazvučeno a skvěle zahrány všechny písně. "Visáči" stihli za 50 minut zahrát takřka to nejzásadnější z celé diskografie. Třebas moje oblíbený "Cigára", "Čekání" a nebo hitovka "Známka Punku", krom toho nám dokonce ukázali i něco málo z připravovaného alba, tuším že ta píseň se jmenovala "Zkurvená zkušebna". Majk Pixís bavil lidi, třeba při písni "Pitomá" svojí spartakiádní rozvičkou :-) a druhý kytarista Ivan Rut si zahrál s legendární kytarou v provedení traktoru, při písni traktor. Visací Zámek prostě umí i popětadvaceti letech… Kdybych měl říct z pátečního dne nejlepší výstup u kterého jsem byl přítomen, tak bych označil právě tento!

I když mám z mého pohledu to nejlepší za sebou, ještě stále mi něco na seznamu zbývá a je to "drtička" jménem The.Switch! Dlouhé čekání do pozdních hodin ranních se nakonec vyplatilo. The.Switch sice znám, ale moc neposlouchám a byl jsem dost zvědaví na jejich výstup. Hned mně mile překvapila skvěle naladěná basa, stejně tak kytara a krásný zvuk bicích. Věc, která mě ale tak trošku zklamala, byl opět mikrofon: zpěvákovi dost často nebylo moc rozumět, ale bylo vidět, že koncert skutečně prožívá, všemi svými "gesty" dokázal z celého vystoupení téhle bandy udělat opravdu dosti energickou show a bylo to po koncertě vidět i na lidech odcházejících se posilnit k nejbližšímu stánku s pivem. Celkově se svým výkonem může být i tato kapela dosti spokojena. Bylo vidět, že lidem se tato muzika opravdu líbí a že The.Switch mají opravdu silnou fanouškovskou základnu, protože na to, že začali hrát až v 00:20, tak byla "Wingwam Stage" solidně zaplněna…

Tak to máme za sebou, bohužel jsem na Benátské Noci nezastihnul další spoustu kapel, které jsem chtěl také vidět, jako například: Wohnout, Vypsaná Fixa, Törr, SPS, atd. Tak snad někdy příště, bohužel nemůžu být všude, tak doufám, že alespoň toto postačí…

>> Celkový dojem z festivalu mám opravdu dobrý, až na ceny (vstup, pivo, občerstvení atd.) se to dá označit za vydařilý festival, snad si příští rok to zopakujem…
 
 

Reklama